organizacja lekcji religii w klasie 4

Pierwsze lekcje w czwartej klasie zawsze poświęcone są na przedstawienie organizacji roku, zasad oceniania i wymagań. Nie inaczej jest na lekcji religii. Ponieważ czwarta klasa to nowe przedmioty, nowi nauczyciele i mnóstwo zmian, na lekcjach religii będziemy skupiać się głównie na utrwaleniu wiadomości z klasy 3 i jeszcze głębszym poznaniu tajemnicy Komunii Świętej.

Aby wiadomości zdobyte w ubiegłym roku nie umknęły nikomu i mogły zostać w naszych głowach aż do ósmej klasy, będziemy sobie je przypominać co miesiąc podczas „Dni Pytania”. Podczas ostatniej w miesiącu lekcji religii (termin będzie podawany z miesięcznym wyprzedzeniem) będziemy przeznaczać 45 minut na ustną odpowiedź z (miesiąc wcześniej) zadanego zagadnienia pochodzącego z tak zwanego „Katechizmu pamięciowego” (Przykazania, modlitwy itp.). Podczas „Dnia Pytania” każdy uczeń otrzyma ocenę, którą będzie mógł poprawić w terminie nie dłuższym niż 2 tygodnie. Tyle samo czasu na podejście do odpowiedzi ma uczeń, który na „Dniu Pytania” był nieobecny. W „Dzień Pytania” nie obowiązuje zgłoszenie „nieprzygotowania”.

W klasie czwartej obowiązuje Podręcznik i zeszyt ćwiczeń „Zaproszeni przez Boga”, wyd. WAM. Dodatkowy zeszyt nie jest wymagany.
Ocenie w czwartej klasie na lekcjach religii podlega także zeszyt ćwiczeń. Zarówno bieżąca praca na lekcji, zadania domowe, jak i ogólna estetyka i sumienność jego uzupełniania. Uczeń nieobecny na lekcjach religii ma obowiązek na bieżąco nadrabiać zaległości w zeszycie ćwiczeń.

W ciągu roku szkolnego uczniów czwartej klasy czekają dwa testy podsumowujące okresy (semestry). Ich terminy i zakres materiału zostaną podane z odpowiednim wyprzedzeniem.

Uczniowie, którzy chcieliby podnieść o stopień swoją ocenę z religii (także na ocenę celującą) mają taką możliwość poprzez uczestnictwo w zapowiadanych na lekcji religii konkursach oraz wykonanie dodatkowych prac dla uczniów chętnych (prezentacji, plakatów) na zadane na lekcji religii tematy.

Czwarta klasa do piękny czas przeżywania kolejnej rocznicy przyjęcia I Komunii Świętej, warto więc pamiętać o uczestnictwie w Pierwszych Piątkach. To piękna tradycja, by dzieci w tym czasie wypełniły Dziewięć Pierwszych Piątków, z którymi związane są obietnice dane przez Jezusa błogosławieństwa i radości dla gorliwych czcicieli Jego Serca. Pamiętajmy równocześnie, że istotą Pierwszych Piątków jest KOMUNIA ŚWIĘTA, a spowiedź (i zdobyty podczas niej podpis księdza) ma tylko umożliwić przyjęcie Jezusa do czystego serca, ale nie jest celem samym w sobie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s